Torsdag 23 Maj 2013

Vill ha tidsbestämt

Nu har jag nått fram till den punkt av mitt straff då jag för första gången ansöker om att få mitt livstidsstraff tidsbestämt.

Lite drygt 13 år har nu gått sedan min hemtelefon ringde mitt i natten och jag i ett sömndrucket tillstånd lyfte luren:

– Ja, hallå.

– Är detta Ricard Nilsson? frågade en bestämd, nästan lite argsint mansröst.

– Ja, det är det. Vem…

Rösten avbröt mig abrupt!

– Detta är från Malmö piketstyrka, du har en minut på dig att komma ut genom framdörren med dina händer synliga!!! var det sista jag hörde innan luren las på.

Så många tankar for igenom mitt huvud. Det första jag gjorde var att sluta ögonen i ett försök att väcka mig själv. Detta är en mardröm, tänkte jag. Men efter ett par försök att få mig själv att vakna till verkligheten var jag tvungen att inse fakta – detta var verkligheten. Jag skulle bli gripen och mitt liv skulle aldrig mer bli detsamma.

Tretton år senare

Här sitter jag nu, ett drygt decennium senare och har skickat iväg min begäran om omvandling av mitt livstidsstraff till Örebro tingsrätt. Funderar en hel del över det som varit. Nu tänker jag inte skriva något mer om mitt brott och för dem av er som undrar hur jag ställer mig till mina gärningar föreslår jag att ni läser ett av mina tidigaste blogginlägg betitlat ”Att ångra sitt brott”.

Befinner mig nu alltså i en cell på Tidaholmsanstalten och ser tillbaka på alla år i fängelse. Jag är glad att ha lyckats göra något vettigt av tiden. Först är det mina högskolestudier som förutom kunskap även har gett mig en insikt i samhället, normer och på något sätt fått mig att förstå hur fel jag tidigare tänkte och agerade. Sedan är det mitt författande som har gett mig en vettig fritidssysselsättning där jag får utrymme för min kreativitet samtidigt som jag fick förmånen att lära känna mina goda vän, tillika författarpartner, Pierre D Larancuent. Arbetet med vår gemensamma kriminalroman ”Män utan nåd” har varit bland det roligaste jag har gjort.

Önskar en andra chans

Sedan har jag artikelskrivandet, allt från inlägg på debattsidorna hos landets största dags- och kvällstidningar till vanliga artiklar och även en del bokrecensioner i olika tidskrifter men främst här hos Magasinet Para§raf. Allt sammantaget gör att jag känner mig rustad för det som komma skall och jag har även en försiktigt optimistisk syn på framtiden samt mina möjligheter att klara av ett liv i frihet.

Men trots min positiva utveckling så funderar jag även på hur mycket jag har sårat såväl brottsoffren som mina egna anhöriga. All ånger som finns inom mig gör livet stundtals olidligt. Jag vet vad jag har gjort, hur lever jag med detta? Hur kommer livet för en sån som jag att se ut i frihet? Hur mycket hat kommer jag att tvingas utstå? Finns det en kvinna som kan älska en sån som jag? Kommer jag ens att kunna bo kvar i Sverige? Frågorna är många och jag har inga bra svar. Utan jag försöker bara hålla mig ödmjuk och hoppas på att få en andra chans.

 

Ämnesord

Kommentarer

Kommentar från Jennifer

Tycker det är starkt att du ansöker om tidsbestämt. Precis som du säger så har du gjort vettiga saker i fängelset och jag tror att du skulle klara dig bra ute i samhället. Du kan dra nytta av det du lärt dig och dina studier kan säkert komma till användning:)

Lägg till en kommentar

Blir krönikör

Jag kommer att sluta blogga här på Para§raf och istället skriva krönikor. Dock kommer mitt bloggande att fortsätta på min egen hemsida.

Oskyldigt dömda

Antalet som döms oskyldigt till livstids fängelse ökar, men ändå verkar det som om makthavarna inte bryr sig.

Inför en fångombudsman

Vänsterpartiet och Miljöpartiet har lagt fram en motion i riksdagen om att en speciell fångombudsman bör införas. Jag håller helhjärtat med.

Förhandling skjuts upp

Den 19 april skulle jag haft muntlig förhandling i Örebro tingsrätt gällande min begäran att få mitt straff tidsbestämt, men den sköts upp.

Skönsång i fängelse

I söndags var en ungdomskör här och sjöng för oss, ett annorlunda och trevligt avbrott i fängelsevardagen.

Färre återfall?

Jag kollade in Kriminalvårdens budgetunderlag för åren 2013-2016, och däri spås att färre frigivna fångar kommer att återfalla.

Slöseri

Fick se en broschyr som tryckts för vakternas räkning. Den fyller ingen viktig funktion. Undrar varför Kriminalvården lägger pengarna på sånt?