Publicerad 2025-11-25
Fånge på Kumla hittad död i sin cell, flera gripna efter explosionerna i Norrköping, 15-åring häktad för medhjälp till mord och polischef åtalas för stöld av blommor och olovligt brukande av polisbil.Fånge på Kumla hittad död i sin cell. På måndagsmorgonen hittades en intagen på Kumlaanstalten död i sin cell, rapporterar P4 Örebro.
Mannen, som var i 30-årsåldern, hittades av personalen vid upplåsning. Han ska inte ha delat cell med någon.
Efter att polisen genomfört flera utredningsåtgärder så meddelades det senare under dagen att en anmälan om dödsfall utan misstanke om brott har upprättats.
Kriminalvården meddelar att de kommer inleda en intern utredning för att bland annat undersöka om det fanns något de kunnat göra för att förhindra dödsfallet. Enligt Kriminalvårdsmagasinet hade den intagne bara varit på Kumla i några få dagar och hade genomgått en suicid-screening som hade visat att han inte var självmordsbenägen.
Flera gripna efter explosionerna i Norrköping. Tre personer, en pojke under 15 år och två män under 20 år, har gripits efter explosionerna i Norrköping i helgen.
Under natten till söndagen inträffade en explosion vid ett flerfamiljshus. Enligt polisen var det en mycket kraftig explosion, och en man i 70-årsåldern fick föras till sjukhus.
Natten till måndagen inträffade ännu en explosion vid ett flerfamiljshus och ett misstänkt farligt föremål hittades i ett annat bostadsområde.
15-åring häktad för medhjälp till mord. En 15-årig pojke har häktats på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till mord på en 46-årig Bandidosmedlem i Hagsätra i Stockholm i slutet av september, rapporterar Aftonbladet.
Ytterligare två personer är misstänkta för inblandning i mordet medan två andra har försatts på fri fot.
Polischef åtalas för stöld av blommor och olovligt brukande av polisbil. Västmanlands polisområdeschef Jan Håkansson åtalas för ringa stöld och för olovligt brukande av en polisbil, rapporterar P4 Västmanland.
Han misstänks ha stulit två blommor värda 398 kronor från en blomsterhandel samt ha använt en av polisens tjänstebilar under en helg i våras. Håkansson ska vara tillfälligt omplacerad.



Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.