Enligt Glenn...

Mitt barn och andras ungar

Av Glenn Zetterlind 2026-04-05

Läste häromdagen en intressant debattartikel av Christina Heilborn i Aftonbladet. Hon lyfter viktiga frågor och har väldigt bra poänger.

Hon är förbundssekreterare hos Riksförbundet FUB, och för er som inte vet vilka de är så står FUB för Riksförbundet för personer med intellektuell funktionsnedsättning. (IF)

Christina H lyfter något som vi alla borde försöka ta till oss i sin artikel. Här följer därför en kort beskrivning; Tre olika områden.
1. Skolan. 2. Rättsväsendet. 3. Socialtjänsten.

Skola; har problem med resurser och en brist på personal med rätt utbildning för att jobba med barn diagnostiserade med IF. Christina H lyfter bland annat att endast 13% har behörighet, därför utbildas gruppen ofta med outbildade elevassistenter.

Rättsväsende; Kompetensbristen är lika tydlig inom rättsväsendet. Barn med IF misstolkas i utredningar och förhör, detta för att IF påverkar språk och minne. Till det kommer också brister i förståelsen för tid, orsak och konsekvens. Att placera en 13-åring i fängelse kan komma att få ödesdigra konsekvenser enligt Christina H.

Socialtjänst; Christina H pekar här på bland annat följande. Kompetensbristen får konkreta följder när det kommer till barnen riskerar att bedömas utifrån mallar som inte tar hänsyn till deras sätt att kommunicera eller förstå sin omgivning. Detta kan negativt påverka beslut som rör barnen.

Jag stannar där när det kommer till att beskriva innehållet och ber er ödmjukt att läsa hennes debattartikel. Christin H presenterar också 4 punkter med förslag till lösningar på utmaningarna, vilket är mycket bra!

Vi har de senaste månaderna sett en salig blandning av hybris och populism i de politiska leden.

Jag ser det som mycket troligt att prestige och ekonomiska intressen kommer att få företräde, snarare än humanismen. Det är något vi fått vänja oss vid allt oftare.

Vi har ratificerat Barnkonventionen och den skall beaktas då den sedan 2020 är lag i Sverige.

Jag var aktiv inom partipolitiken då och fick någon kortare utbildning och föredragning av tjänstepersoner på kommunal nivå. Jag ställde dem en fråga:
Kommer denna konvention stärka barns rätt?
Svar: Uppriktigt sagt, nej.

Bli aktiva alla föräldrar och anhöriga, organisera er!

Debattartikeln finns att läsa här.

Detta är en krönika. Analyser och ställningstaganden är skribentens.


Glenn Zetterlind är en engagerad samhällsmedborgare tillika en före detta kommunpolitiker som lämnat i protest. Därtill är han humanist, medmänniska samt aktivist i både verkliga livet och i sociala medier. Och han har en egen podcast.

Glenn är otroligt lyckligt gift och har fantastiska barn (varav ett på anstalt). Men det som gör honom mest känd i hembygden är nog att han är kamelägare.

Glenn är en av Magasinets Paragrafs fasta krönikörer.

Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.

Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.