Nyhetsplock tisdag 2 juni 2026

Publicerad 2026-06-02

Kvinna rånad i Jönköping, svenska polisen och FBI delar databaser för fingeravtryck, riksdagsledamot utreds för barnpornografibrott och två personer anhållna efter misstänkt mord i Sandviken.

Kvinna rånad i Jönköping. Vid lunchtid på måndagen larmas polisen av en person som stött på en kvinna utomhus i Huskvarna. Kvinnan, som är i 25-årsåldern, ska ha blivit utsatt för någon form av rån eller misshandel, rapporterar polisen.
Gärningspersoner ska ha setts springa från platsen och området spärrades av för kriminalteknisk undersökning. Kvinnan fördes, vaken och talbar, till sjukhus med ambulans.
En anmälan om rån är upprättad. I nuläget har ingen misstänkt gärningsperson anträffats.

Svenska polisen och FBI delar databaser för fingeravtryck. Nu kan Polismyndigheten och USA:s federala utredningsbyrå, FBI, enkelt och snabbt söka i varandras fingeravtryckdatabaser genom en automatiserad sökfunktion, skriver polisen på sin hemsida.
– Vi ser en stor potential i utbytet och för båda länders brottsbekämpning, i och med att båda databaser är omfattande, säger Jonas Hemmar, chef för internationella enheten.
Tidigare har polisen kunnat jämföra fingeravtryck mellan länderna genom Interpol, men nu kommer man att få direkt tillgång till varandras system. Vid en träff kommer man även kunna ansöka om att ta del av övriga tillgängliga personuppgifter. Sökning får ske i enskilda fall för att förebygga, förhindra, upptäcka och utreda brottslighet. Svensk lag måste också föreskriva fängelse i mer än ett år för det aktuella brottet.

Riksdagsledamot utreds för barnpornografibrott. En riksdagsledamot, med flera tunga uppdrag inom sitt parti, utreds för barnpornografibrott, enligt uppgifter till SVT Nyheter.
Ledamoten togs in på förhör under gårdagen. Samtidigt genomfördes husrannsakan hemma hos personen, där flera elektroniska enheter togs i beslag. Utredningen leds av polisens avdelning för särskilda utredningar.

Två personer anhållna efter misstänkt mord i Sandviken. Under söndagen anträffades en skadad man utomhus i Sandvikens kommun. Mannen, som var i 40-årsåldern, fördes till sjukhus men hans liv gick inte att rädda. Då man inte kunde utesluta brott valde polisen att inleda en förundersökning om mord. Under måndagen meddelade polisen att två personer anhållits, misstänkta för mord.


Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.

Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.