Nyhetsplock söndag 7 juni 2026

Publicerad 2026-06-07

Man gripen efter misshandel av flickvän, tumult i Norrköping efter rån, två män kastade mat vid snabbmatsrestaurang och mordförsök i Halmstad.

Man gripen efter misshandel av flickvän. På lördagsmorgonen larmas polisen till en bostadsadress i Stockholm efter att målsägande ringt in och berättat att hon blivit slagen av sin pojkvän. Polisen är snabbt på plats och tar sig in i lägenheten och griper en man i 40-årsåldern.
En husrannsakan görs i bostaden och det konstateras att det finns tecken på att tumult förekommit. Inledande förhör hölls under lördagen med båda två och mannen är misstänkt för misshandel av normalgraden.

Tumult i Norrköping efter rån. Vid midnatt natten till lördag larmas polis till centrala Hageby i Norrköping efter att ett bråk brutit ut. En man ska ha blivit rånad vilket ska ha gjort att det blivit tumult på platsen. Målsägande ska ha blivit hotad med ett vasst tillhygge och därefter blivit bestulen på kontanter, mobil och en keps. Polisen kan snabbt identifiera en misstänkt gärningsman och griper honom i en lägenhet. Vid husrannsakan av bostaden påträffas både knivar och en mobiltelefon. Mannen som är i 20-årsåldern är nu misstänkt för rån.

Två män kastade mat vid snabbmatsrestaurang. Sent på natten till lördag åkte polisen till Torps centrum i Uddevalla efter att bråk utbrutit vid en snabbmatsrestaurang. Två män i 20-årsåldern ska ha uppträtt stökigt och kastat mat på andra gäster. När två kvinnor ska lämna stället försöker en av killarna köra på dom med en bil för att därefter lämna platsen. När polisen anländer har båda männen försvunnit och inledande utredningsåtgärder påbörjas. Båda männen är misstänkta för försök till grov misshandel.

Mordförsök i Halmstad. Under natten till lördag larmades polis och ambulans till en bostad i Vallås i Halmstad efter att två personer blivit knivskurna. En man i 25-årsåldern som polisen misstänker var huvudmålet hade blivit knivskuren i halsen, och en kvinna som försökt avvärja händelsen blev skuren i handen.
Brottsoffren fördes med ambulans till sjukhus och ska enligt polisen ha klarat sig utan allvarliga skador. Den misstänkte flydde genom en balkong men greps av polisen kort därefter. Under lördagen meddelade polisen att mannen som är i 25-årsåldern är anhållen misstänkt för mordförsök.


Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.

Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.