När har man sonat sitt brott?

Publicerad 2026-05-07

En lärare som tidigare arbetat inom Kriminalvården, funderar kring ett stort problem: de som släpps från fängelse fortsätter ofta att indirekt straffas i det fria.

När jag arbetade som lärare på en anstalt märkte jag att många klienter läste företagsekonomi. När j...

Börja prenumerera för att läsa detta innehåll.

Starta din prenumeration här

Eller logga in på ditt konto nedan:

 

 


Åsa Wessand är gymnasielärare och författare. I sin skönlitterära debut ”Åren flyger förbi, men dagarna går långsamt”, har hon hämtat inspiration från sina år som lärare inom Kriminalvården.

Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.