Av Dick Sundevall 2017-09-13
En tidigare medarbetare på Para§raf och i andra svenska medier, Pierre D Larancuent, har enligt spanska medier knivhuggit en polis till döds och i samband därmed blivit nedskjuten av en polis. Pierre D Larancuent lämnade Para§raf för några år sedan.Om man ger sig på och knivhugger en polis, får man räkna med konsekvensen att kanske bli nedskjuten och dödad.
Ricard Nilsson som bland annat författat böcker ihop med Pierre D Larancuent, säger ikväll:
– Vi lärde känna varandra när vi satt i samma fängelser. Han var en av mina närmaste vänner. Men han hade psykiska problem. Jag pratade med honom på telefon i tisdags och vet att det var problem med inställningen av medicineringen. Så han måste ha fått någon form av psykos.
Om Pierre D Larancuent även hade något att göra med ett styckmord som nämns av spanska medier i samband med mordet på polisen, lär polisutredningen tids nog utvisa.
– Mina tankar går ikväll till såväl den mördade polisens familj som till Pierres fru och barn, säger Ricard Nilsson. Allt hade gått bra för Pierre nu en tid så jag förstår inte vad som kan ha hänt med honom. Den enda rimliga förklaringen är någon form av psykos.
Stöd oss i arbetet med att bevaka rättsstaten »
Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.