Nyhetsplock lördag 27 december 2025

Publicerad 2025-12-27

Ytterligare en häktad för Oxie-mordet, kvinna misstänks för allmänfarlig ödeläggelse efter lägenhetsbrand, vandalisering av däck på 15 bilar i Göteborg och flera skadade i knivattack på fabrik i Japan.

Ytterligare en häktad för Oxie-mordet. Igår häktades ytterligare en person, en 20-årig man, på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till mord, rapporterar Sydsvenskan. Han är hemmahörande i Kristianstad och är tidigare dömd till fängelse för försök till utpressning.
Den 12 december sköts en 21-åring ihjäl i Oxie i Malmö när en bil träffades av flera skott. En 12-årig pojke misstänks för mordet. Två unga kvinnor misstänks för att ha hjälpt 12-åringen och har sedan tidigare häktats.

Kvinna misstänks för allmänfarlig ödeläggelse efter lägenhetsbrand. Räddningstjänst larmades under annandagen om en lägenhetsbrand i ett flerfamiljshus i Örebro. En person har förts till sjukhus, med oklar skadebild, rapporterar polisen.
En person kontrollerades även av sjukvården på plats.
En anmälan om allmänfarlig vårdslöshet är upprättad, med en kvinna i 60-årsåldern som misstänkt.

Vandalisering av däck på 15 bilar i Göteborg. Polisen kontaktas under fredagsförmiddagen om att någon punkterat däck på ett flertal fordon på August Barks gata i Göteborg.
Polis har varit på plats och dokumenterat skadorna, totalt anträffas 15 bilar med punkterade däck. Anmälan upprättas gällande skadegörelse. Oklart när brottet inträffade, okänd gärningsperson, skriver polisen på sin hemsida.

Flera skadade i knivattack på fabrik i Japan. En man har gripits misstänkt för mordförsök efter att ha attackerat flera personer med kniv på en däckfabrik i den japanska staden Mishima, rapporterar AFP.
14 personer rapporteras vara skadade och flera fördes till sjukhus med oklara skador. Alla ska ha varit vid medvetande. Under attacken ska även en slags vätska ha använts


Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.

Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.