Av Marcel Berkelder 2026-08-13
Jag står och besprutar körsbärsträden i vår trädgård. Grannen kommer över och frågar vad jag gör och jag förklarar det uppenbara. ”Men vad sprutar du med?” frågar grannen. ”DDT såklart”, svarade jag. Det är det mest effektiva. Grannen börja argumentera och protestera.Men det lilla som jag sprutar har väl ingen betydelse, det är så försvinnande lite i ett globalt perspektiv? Indien, Sydafrika och Zimbabwe, där sprutas det mycket mer än vad jag sprutar.
Ja, så skulle jag kunnat resonera om jag gjorde som många klimatförnekare argumenterar. (Och jag sprutar inte DDT, utan nåt ekologiskt bekämpningsmedel mot bladlöss)
Likaså kan man säga att många andra farliga ämnen på det individuella planet har ytterst liten inverkan, men att det är just addering av många små kvantiteter som utgör större fara för naturen, klimatet och/eller människors och djurens hälsa.
Gemensamt har vi dock globalt i stor utsträckning kunnat minimera eller till och med eliminera användning av exempelvis hormoslyr, freoner, asbest, kvicksilver, PCB, DDT, flamskyddsmedlen PBDE och HBCD, med mera.
Varför kan man inte komma överens om att minimera riskerna med klimatförändringarna, att motverka att så kallade tipping points överskrids?
Parisavtalet måste väl anses vara överspelat? EU har nu också börjat tumma på kraven att minska utsläppen. Det är klart att klimatfrågan är mer komplex än att fasa ut exempelvis enstaka ozonskiktförstörande ämnen.
Global oro för militära anfall och krig verkar det finns stor enighet om. Den tacklas med en enorm militär upprustning. Oräkneliga miljarder spenderas på sådant som helst aldrig ska användas.
Görs det sannolikhetsbedömningar och riskanalyser? Jag har svårt att tro det, för man utgår ändå från ”worst case scenario”.
Varför utgår man inte från att det värsta kan hända gällande klimatförändringarna? Som det ser ut nu är inställningen hos de som har makten att kollaps av ekosystemen inte händer och att det inte kommer att hända heller. Gäller det även krig? Krig blir meningslöst i en värld där de ekologiska och klimatsystemen brutit samman. Eller blir krig just följden av det?
Militär upprustning leder till enorm kapitalförstöring, oavsett om den fungerar avskräckande eller inte.
Att investera mångmiljarder i energieffektivisering, klimatåtgärder, återställa biotoper, förnybar energi med mera kan aldrig räknas som kapitalförlust. De investeringarna leder till stora vinster för kommande generationer.
Det vettigaste att förbygga krig är inte att kasta ut pengar på ”trygghetsprodukter”, utan att skapa verklig trygghet i form av fungerande ekosystem där människor kan hitta förutsättningarna att leva på ett hyggligt sätt.
Detta är en krönika. Analyser och ställningstaganden är skribentens.
Stöd oss i arbetet med att bevaka rättsstaten »Marcel Berkelder är civilingenjör med mer än 40 års erfarenhet av energi- och klimatfrågor. Certifierad energiexpert och certifierad ventilationsfunktionär. Mer än 20 år som energi- och klimatrådgivare har gett stor erfarenhet av vad som är brinnande frågor för såväl privatpersoner som organisationer och företag.
Med en tioårig bakgrund inom undervisning på bland annat Umeå Universitet, har föreläsningar och seminarier i hela Sverige varit en viktig del i den egna verksamheten de senaste 20 åren.
Marcel Berkelder mottog Egil Öfverholms hederspris 2023.



Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.