Nyhetsplock måndag 31 augusti 2026

Publicerad 2026-08-31

Man anhållen för våld i nära relation, stort bråk med 20 personer i Gnosjö, 60-årig man gripen för dråpförsök och två män allvarligt skadade – ena biten av hund.

Man anhållen för våld i nära relation. Sent på lördagsnatten larmades polisen till en bostadsadress i Finspångs kommun efter att en kvinna blivit slagen av en man hon har en relation med. På platsen påträffas en kvinna som uppvisar skador från misshandel, kvinnan blöder men är ej i behov av akutvård. Kort därefter griper polisen en man i 60-årsåldern i anslutning till platsen. Efter inledande förhör med målsägande och den misstänkta mannen anhålls han misstänkt för misshandel av normalgraden.

Stort bråk med 20 personer i Gnosjö. Polisen skickas till Gnosjö efter att vittnen larmat om att ett 20-tal personer hamnat i bråk där både sparkar och knytnävsslag utdelats. När polisen anländer till platsen har bråket upphört, två män har tydliga skador i ansiktet och efter inledande vittnesförhör på platsen som är stökig med så många inblandade grips en man i 25-årsåldern misstänkt för grov misshandel. Totalt rör det sig om fyra målsägande och ett antal vittnen som kunnat återge vad som hänt.

60-årig man gripen för dråpförsök. Under natten till söndag larmas polis och ambulans till Lidingö efter att en kvinna blivit misshandlad. Kvinnan förs med ambulans till sjukhus och en man i 60-årsåldern grips. Målsägande och mannen ska ha haft någon form av relation och platsen där brottet har begåtts spärras av i väntan på teknisk undersökning. Misshandeln är i den omfattning att mannen misstänks för försök till dråp.

Två män allvarligt skadade – ena biten av hund. Polisen larmas under natten till söndag till Norra Älvsborgs sjukhus efter att två män i 25-årsåldern inkommit med tydliga tecken på misshandel. Båda männen är allvarligt skadade och ena mannen har även blivit biten av en hund flera gånger.
– Det är två män som har kommit in tillsammans till Norra Älvsborgs sjukhus med allvarliga skador. Det är sjukhuset som i sin tur har larmat polisen. Vi känner i nuläget inte till några omständigheter kring misshandeln, säger polisens presstalesperson Emelie Lundqvist till Aftonbladet.
Polisen utreder händelsen som grov misshandel, men har i dagsläget ingen misstänkt gärningsperson.


Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.

Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.