Sant och osant

Av Börje R P Carlsson 2026-04-19

Jag hävdar, även om det inte ursprungligt är mina ord, att sanningen förr var krigets första och största offer. Dessa ord skapades för många år sedan och har kanske mist en del av sin aktualitet eftersom datasnubbarna har utvecklat något som förkortas AI. Detta AI ställer allt på sin spets, där allt blir sant eller allt blir osant.

Idag går det nästan inte längre att avgöra vad som är riktigt eller oriktigt. De mest fantastiska skrönor kan utvecklas inte bara till att likna sanning utan rent av bli sanna. I varje fall så sanna att det krävs ny vetenskap, nya rön och sofistikerade analyser för att klargöra dagens sanningar.

Hur ska världens medborgare kunna utveckla ett fredligt samhälle där medborgarna har förtroende för varandra när det sanna varvas med osanningar, glidningar och rena lögner?

1958 gick fotbolls-VM i Stockholm. Detta är för mig ett faktum och jag minns hur jag tryckte näsan platt mot Vighs Radio och TV för att kunna se Sveriges matcher. Nu finns det dom som hävdar att VM gick någon annanstans i världen, men här är jag svår att övertyga.

1969 gjordes den första månlandningen och den första människan steg ut på mångubben. Här finns det skeptiker som hävdar att hela månfärden är fejk och att det mesta utspelade sig i en öken i Arizona eller liknande. Det tydligaste beviset är den amerikanska flaggan som fladdrar i månvinden. Här är jag inte lika bergfast om vad som är sant eller ej.

Just nu pågår stora krigsinsatser i Mellanöstern och varje region tycks ha sin Bagdad-Bob. Här har jag ingen aning om vad som är sant eller osant, men omvärlden tycks kunna forma sina liv efter den sanning som passar dem.

Ingen tycks längre vara intresserad av sanning och lögn annat än som bränsle för olika personangrepp.

Detta är en krönika. Analyser och ställningstaganden är skribentens.


Börje R P Carlsson har under nästan hela sin tid inom kriminalpolisen arbetat med företrädesvis de grövsta brotten. Under ett par år var han rotelchef för en rotel med ett 40-tal medarbetare. Från 1993-1997 rotelchef på spaningsroteln.

Vid omorganisationen 1997, till länsmyndighet, bad han att få återgå som utredare på länskriminalen. Under kriminalpolistiden har han varit handläggare och spaningschef för flera mord, grova våldtäkter och grova rån.

Börje har skrivit en mängd böcker om brott. Senast En gång snut – alltid snut. Hans böcker finns bland annat att ta del av här.

Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.

Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.