Tidöavtalets partiledare. Foto: Tom Samuelsson - Own work, CC BY-SA 4.0, Tidöavtalets partiledare. Foto: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128410949
Bakbunden demokrati
Av Anders Cardell 2025-05-21
Anders Lindberg skrev nyligen en välvillig men kritisk ledare i Aftonbladet om Ulf Kristerssons senaste säkerhetsfiasko. Rubriken löd: ”Kristersson måste sluta klanta sig om säkerheten”, och fokuserade på utnämningen av Tobias Thyberg som ny nationell säkerhetsrådgivare.
Bara 30 minuter efter att utnämningen offentliggjorts, skickades ett anonymt mejl till Regeringskan...
Anders Cardell växte upp i det lilla brukssamhället Hallstahammar och i stockholmsförorten Östberga. Han blev anställd på Fryshuset i slutet på 80-talet där han arbetade fram till att Anders Carlberg gick bort 2013.
Anders har varit aktiv i olika former av ideell verksamhet parallellt med sitt ordinarie arbete. De senaste åren har varit starkt präglade av att han har blivit förälder:
– Jag skriver för att jag känner ett ansvar för att göra det jag kan, med de resurserna jag har, för att skapa ett bättre samhälle, säger Anders.
Anders Cardell är en av Para§rafs fasta krönikörer.
Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress. OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.