Nyhetsplock måndag 3 februari 2025

Publicerad 2025-02-03

Explosion vid restaurang i Nacka, tvååring låste ute föräldrar, rekordmånga vargar skjutna i nödvärn och Netanyahus fru utreds för brott.

Explosion vid restaurang i Nacka. En explosion inträffade vid en restaurang i Nacka öster om Stockholm vid 23-tiden på söndagen. Enligt polisen blev det mindre materiella skador, bland annat i form av glaskross, vid restaurangen som ligger i Björknäs centrum.
Nationella bombskyddet har varit på platsen under natten. Händelsen utreds som grov allmänfarlig ödeläggelse och grovt brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor.
En person ska vara frihetsberövad.

Tvååring låste ute föräldrar. Räddningstjänsten larmades till Skurup under söndagskvällen, efter att en tvååring hade låst ute sina föräldrar, rapporterar Ystads Allehanda.
– Det var en familj med en tvååring där tvååringen hade lyckats stänga ute mor och far i trappuppgången, säger Fredrik Stark Kristell ledningsbefäl vid räddningstjänsten, till tidningen.
När räddningstjänsten kom till platsen hade föräldrarna redan lyckats ta sig in i lägenheten. Om barnet släppte in dem eller om de tog sig in på något annat sätt är oklart.
– Det slutade i alla fall lyckligt, säger ledningsbefälet till tidningen.

Rekordmånga vargar skjutna i nödvärn. Förra året sköts tolv vargar i nödvärn efter att tamdjur hotats eller angripits. Enligt Naturvårdsverket är det den högsta siffran sedan 2013, rapporterar P4 Skaraborg.
P4 Skaraborgs genomgång av fallen visar att nödvärnsparagrafen främst har använts vid jakt med lös hund.
Enligt paragraf 28 i jaktförordningen har djur- och markägare rätt att försvara tamdjur som hotas eller angrips. Kanalens genomgång visar att i åtta av de tolv fallen har varg skjutits i samband med jakt med lös hund. Men gränsen för vad som upplevs som ett hot behöver diskuteras enligt Nelly Grönberg, rovdjurshandläggare på länsstyrelsen i Västra Götaland.
– Så att inte det blir så att så fort det finns varg i jaktområdet så är det ett hot mot hundarna man har släppt ut. Vi har trots allt vargrevir i området, säger hon till kanalen.

Netanyahus fru utreds för brott. Israelisk polis har inlett en brottsundersökning mot premiärminister Benjamin Netanyahus fru Sara Netanyahu, uppger israeliska åklagare.
Enligt Times of Israel misstänks hon ha försökt påverka vittnen och AFP skriver att hon tidigare anklagats för att ha hotat nyckelvittnen i korruptionsmålet mot hennes man.
Benjamin Netanyahu är åtalad för korruptionsbrott och misstänkts bland annat ha tagit emot gåvor för motsvarande över 2,8 miljoner kronor i utbyte mot politiska tjänster. Rättegången har skjutits upp vid flera tillfällen, bland annat på grund av 7 oktober och kriget i Gaza.


Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.

Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.