Publicerad 2026-09-20
Skadegörelse på lasarett – man anhållen, stängde av vägen för inbrottstjuvarna, man anhållen för våld mot närstående och allmänheten stoppade rånförsök.Skadegörelse på lasarett – man anhållen. Under natten till lördag larmades polisen till Faluns lasarett efter att en man kastat sten mot flera glasrutor på sjukhusområdet. En ordningsvakt fick först larmet och kunde få kontroll på mannen som är i 35-årsåldern innan polisen anlände. Totalt handlar det om flera glasrutor som slagits sönder och polisen uppskattar skadornas värde till ett sexsiffrigt belopp. Mannen anhölls senare misstänkt för grov skadegörelse.
Stängde av vägen för inbrottstjuvarna. Tidigt på lördagsmorgonen inkommer ett larm om pågående inbrott i Jordkullen, Storfors. En privatperson som sett två män springa från platsen agerade snabbt och stängde av vägen för de båda gärningspersonerna. De misstänkta männen sprang in i skogen och när polisen anländer till platsen kan männen snabbt lokaliseras och gripas. Männen som är i 45- respektive 30-årsåldern är misstänkta för stöld genom inbrott.
Man anhållen för våld mot närstående. Sent på fredagskvällen larmades polisen till ett flerfamiljshus i centrala Linköping efter att en kvinna blivit utsatt för hot av en man hon har en relation med. Enligt uppgifterna ska mannen uppträtt hotfullt och utsatt kvinnan för fysiskt våld, mannen ska även slagit en annan man i byggnaden. När polisen anländer till platsen omhändertas mannen som är i 65-årsåldern, efter inledande förhör och beslut från åklagare grips han misstänkt för misshandel, olaga hot och hemfridsbrott.
Allmänheten stoppade rånförsök. Tidigt på lördagsmorgonen blev en man utsatt för rånförsök på Södra Förstadsgatan i Malmö. Två maskerade gärningspersoner hotade målsägande med ett vapenliknande föremål. Målsägande fördes därefter till en bankomat för att ta ut pengar till de båda misstänkta. Väl på plats dyker människor från allmänheten upp och börjar jaga gärningspersonerna. När polisen dyker upp kan de misstänkta ej lokaliseras och en anmälan gällande rånförsök upprättas.
Stöd oss i arbetet med att bevaka rättsstaten »


Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.