Publicerad 2025-06-11
Skottlossning i Jakobsberg, skulle gifta bort dottern – greps på Arlanda, tysk rappare döms för knivbrott och minst tio döda - skolskjutning i Österrike.Skottlossning i Jakobsberg. Vid 00.30 natten till tisdag larmades polis till Jakobsberg, norr om Stockholm där ett flertal skott avlossats. En person har sagt sig blivit beskjuten men inte träffad. Väl på plats kunde polisen konstatera att en beskjutning skett, varpå man spärrade av platsen för teknisk undersökning. I samband med skottlossningen greps flertalet personer och en förundersökning gällande försök till mord och grovt vapenbrott är inledd.
Skulle gifta bort dottern – greps på Arlanda. I måndags var en man i 60-årsåldern på väg utomlands med sin minderåriga dotter. Ute på Arlanda väcktes misstankar kring mannen och att syftet med resan utomlands var att gifta bort dottern. Mannen greps av polis men släpptes senare efter åklagarbeslut, misstankar gällande vilseledande till tvångsäktenskapsresa kvarstår. Mannens dotter omhändertogs av sociala myndigheter.
Tysk rappare döms för knivbrott. 130 dagsböter på totalt 130 000 kronor blev domen för den tyska rapparen som bar kniv i Stockholm under ett besök. Efter en genomsökning av mannens hotellrum hittades även cannabis och kokain. Anledningen till kniven uppgav mannen var att han skulle skära frukt. Han sa sig inte var medveten om den svenska knivlagen.
Minst tio döda – skolskjutning i Österrike. Minst tio personer har skjutits till döds under tisdagsförmiddagen på en skola i staden Graz, Österrike. Polisen och insatsstyrkan gick in på skolan efter larm om flertalet skott. Det är vid pressläggning 10 personer som dött och närmare 30 skadade, varav fyra allvarligt. Gärningspersonen är bland de döda, han låste in sig på en toalett i skolan och sköt sig själv.
Enligt rikspolischef Gerald Ortner ska den misstänkte gärningsmannen vara en 21-årig man från Graz som tidigare varit elev på skolan, men som aldrig tog sin examen. Han använde sig av två handeldvapen som han hade licens för.
Motivet till dådet är inte känt utan kommer att utredas.
Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.