Av Börje R P Carlsson 2025-11-10
Efter ungefär sex månader som partiledare i Centerpartiet tackar Hatt för sig och tycker att priset för att vara partiledare var alltför högt. Detta utan att på något sätt motivera sig, annat än om luddiga påståenden gällande hot och hat, till och med i sin bostad. Utanför bostaden måste hon hela tiden hålla kontroll genom att titta sig över axeln.Trots många frågor vill hon inte vidare specificera vad hotet och hatet bestod av, och om jag förstod saken rätt inte heller gjort några polisanmälningar.
Priset blev för högt säger hon. Tänk det tycker jag också, eftersom hennes avgångsvederlag handlar om dryga 2,7 miljoner kronor. (reds. anm. 228 000 i månadslön, i upp till ett år). Att få denna furstliga summa varje månad, många månader framåt med så ospecifika och luddiga uppgifter förefaller nästan rent av slöseri. Att inte ens ha så konkreta uppgifter att de går att kontrollera förefaller vara en svag grund för denna ersättning.
Eller kan det vara hennes utbrott mot Vänsterns partiordförande i den TV-sända debatten, bara ett par dagar före avhoppet som orsakade avhoppet? Här fick ju Hatt en del, både vass och giftig kritik, för sitt verbala påhopp.
Hur som helst borde grunderna för hennes avhopp kartläggas bättre.
Detta är en krönika. Analyser och ställningstaganden är skribentens.
Börje R P Carlsson har under nästan hela sin tid inom kriminalpolisen arbetat med företrädesvis de grövsta brotten. Under ett par år var han rotelchef för en rotel med ett 40-tal medarbetare. Från 1993-1997 rotelchef på spaningsroteln.
Vid omorganisationen 1997, till länsmyndighet, bad han att få återgå som utredare på länskriminalen. Under kriminalpolistiden har han varit handläggare och spaningschef för flera mord, grova våldtäkter och grova rån.
Börje har skrivit en mängd böcker om brott. Senast En gång snut – alltid snut. Hans böcker finns bland annat att ta del av här.



Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.