Publicerad 2026-03-19
Yngre man gripen för mordförsök på 75-åring, Säpo lanserar podden Avlyssnat, två män döms till livstid för mord i Ullared, åklagaren yrkar på 7 års fängelse för bonusprinsen.Yngre man gripen för mordförsök på 75-åring. Vid 9-tiden på onsdagsmorgonen larmades polisen till en adress i Malmö gällande en misshandel. På platsen anträffas en skadad man i 75-årsåldern, rapporterar polisen.
I närområdet grips en man i 25-årsåldern misstänkt för brottet. Det är i nuläget oklart om offret och den misstänkte är kända för varandra. Den skadade mannen har tagits till sjukhus. Händelsen rubriceras som försök till mord.
Säpo lanserar podden Avlyssnat. Säkerhetspolisen lanserade under gårdagen sin nya podd ”Avlyssnat – en podd inifrån Säkerhetspolisen”.
– Podden ger en möjlighet för allmänheten att få insyn i vad en säkerhetstjänst arbetar med. I ett oroligt omvärldsläge behövs kunskap om hur hotet mot Sverige ser ut. Då blir vi bättre som samhälle på att bygga motståndskraft och skyddet stärks. Syftet med podden är att bidra med detta, säger Johan Rahm, kommunikationschef på Säkerhetspolisen i ett pressmeddelande.
Två män döms till livstid för mord i Ullared. Två män döms till livstids fängelse för ett mord på en 20-årig man utanför Ullared i slutet av 2023. Ena mannen ska också utvisas, meddelar Varbergs tingsrätt.
De två männen, som är i 35-årsåldern, åtalades efter att en av dem erkänt gärningen för poliser under en hemlig infiltrationsoperation. Bakgrunden till mordet ska vara ett bråk om narkotika som startade i Malmö.
Åklagaren yrkar på 7 års fängelse för bonusprinsen. Åklagaren yrkar på sju år och sju månaders fängelse för den norske bonusprinsen Marius Borg Høiby, rapporterar norska medier.
29-årige Høiby, son till kronprinsessan Mette-Marit, är bland annat åtalad för flera fall av våldtäkt. Totalt rör det sig om 39 åtalspunkter.
Bonusprinsen har erkänt vissa mindre brott, såsom brott mot kontaktförbud och narkotikabrott, men nekar till de allvarligaste anklagelserna.



Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.