Av Börje R P Carlsson 2026-08-28
Domkapitlet i Strängnäs har fått in 29 anmälningar mot Birgitta Ed och säger nu att de inte hunnit behandla dessa ärenden. Därför har beslutit skjutits upp till den 17 september. Detta låter försvinnande likt gängse metod att behandla ärenden som på något sätt berör eller tangerar Birgitta Eds make, statsminister Ulf Kristersson.Än mer graverande blir det när både biskopen Johan Dahlman och domprosten Christer Lundgren säger att de anmält jäv och inte kommer att sitta med vid beslutet.
Datumet den 17 september tycks vara valt med omsorg. Det kanske blir lättare att ta beslut när man vet vem som är statsminister efter valet den 13 september?
Därutöver har länsstyrelsen i Örebro inlett en granskning om vad som hänt de donationer som inkommit. De ifrågasätter hur dessa donationer, som använts till fastightsförbättringar, kan främja existentiell hälsa. Vidare vill de veta varför Birgitta Ed uppbär arvode samt hur hyreskontraktet mellan fastighetsägare och stiftelsen ser ut.
Birgitta Ed har tidigare vid två tillfällen varit föremål för granskning, men båda gångerna friats. Vad dessa granskningar handlat om har hemligstämplats.
Detta är en krönika. Analyser och ställningstaganden är skribentens.
Stöd oss i arbetet med att bevaka rättsstaten »Börje R P Carlsson har under nästan hela sin tid inom kriminalpolisen arbetat med företrädesvis de grövsta brotten. Under ett par år var han rotelchef för en rotel med ett 40-tal medarbetare. Från 1993-1997 rotelchef på spaningsroteln.
Vid omorganisationen 1997, till länsmyndighet, bad han att få återgå som utredare på länskriminalen. Under kriminalpolistiden har han varit handläggare och spaningschef för flera mord, grova våldtäkter och grova rån.
Börje har skrivit en mängd böcker om brott. Senast En gång snut – alltid snut. Hans böcker finns bland annat att ta del av här.



Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.