Publicerad 2025-12-19
Åldring rånad i sitt hem, 23-årig man döms till fängelse för terrorbrott, rymningar kan bli olagliga och svensk 19-åring utlämnad från Spanien till Norge.Åldring rånad i sitt hem. Polis larmades under torsdagsmorgonen till en adress utanför Skara, där hemtjänsten hade hittat en brukare som blivit rånad i sitt hem. Flera gärningspersoner ska ha bundit mannen och även skurit honom med något vasst föremål. I samband med rånet har även mannens bil stulits, skriver polisen på sin hemsida.
Mannen, som är i 80-årsåldern, var vaken och talbar när han hittades, och fördes till sjukhus med ambulans. Skadeläget är oklart.
23-årig man döms till fängelse för terrorbrott. Attunda tingsrätt har dömt en 23-årig man till fängelse i tre år och tre månader för flera terrorbrott. Han döms bland annat för deltagande i terroristorganisation, flera fall av finansiering av terrorism samt två fall av resa för terrorism, rapporterar P4 Stockholm.
Enligt åtalet ska mannen via kryptovaluta fört över pengar till IS och har gjort två resor i syfte att ansluta sig till organisationen i Somalia.
Rymningar kan bli olagliga. Tidöpartierna vill att det ska bli olagligt att rymma från ett pågående fängelsestraff. De har sammanställt ett förslag som nu skickas till lagrådet på remiss.
Idag är det inte olagligt att rymma. Det fången kan straffas för är brott som begås före, efter eller i samband med att rymningen sker. Men i de fall där ingen kriminell handling begås, så är den enda extra tiden som ges, den tid man var ute i frihet. Var den intagne på fri fot i fem dagar, då skjuts alltså frigivningen fram med fem dagar.
Under en pressträff på torsdagsmorgonen framhöll justitieminister Gunnar Strömmer, tillsammans med representanter för Tidöpartierna, att de vill se att rymningar från fängelse och ungdomshem ska bli straffbart.
– Det måste finnas en reaktion från samhället som speglar allvaret i att rymma, säger Adam Marttinen (SD).
Enligt det nya förslaget ska straffet för rymning bli fängelse i upp till två år. Bedöms det som grov rymning kan det som mest ge fyra år. Om riksdagen klubbar igenom de nya straffbestämmelserna föreslås de att träda i kraft den 2 juli 2026.
Svensk 19-åring utlämnad från Spanien till Norge. En svensk 19-årig man greps i Spanien för ett annat brott och har nu utlämnats till Norge på en arresteringsorder, rapporterar norska TV2.
Mannen misstänks för inblandning i ett uppmärksammat mord i Vestfold. Han nekar till brott.



Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.