Nyhetsplock lördag 31 oktober 2026

Publicerad 2026-10-31

Slog ihjäl sin arbetskollega – döms för vållande, lärare häktad misstänkt för våldtäkt mot barn, två personer döms för mord och gripna vid pågående stöld.

Slog ihjäl sin arbetskollega – döms för vållande. Två arbetskollegor började gräla vid en badplats i Lysekil den 4 juli i år. Ena mannen utdelade ett slag som fick den andre att falla till marken. Mannen slog i huvudet och avled senare på sjukhuset till följd av skadorna.
I fredags dömdes mannen till fängelse i ett år för misshandel samt vållande till annans död, mannen ska även betala skadestånd till offrets anhöriga för kostnader i samband med transport och begravning i mannens hemland Polen.

Lärare häktad för våldtäkt mot barn. En man i 40-årsåldern som bor i Västsverige och arbetar som lärare har under fredagen häktats på sannolika skäl misstänkt för bland annat våldtäkt mot barn och sexuella övergrepp mot barn vid tre tillfällen.
– Nu kommer vi hålla förhör med målsäganden och vittnen, vi kommer även att analysera elektroniska beslag. Utredningen förväntas ta tid utifrån att det är flera personer som vi behöver höra och bilda oss en närmare bild av vad som har hänt, säger kammaråklagare Louise Larsson i en kommentar efter häktningsförhandlingen.

Två personer döms för mord. Den 24 oktober 2025 sköts en man till döds i en bil i Fornhöjdens centrum, Södertälje. Ytterligare en man som befann sig i bilen skadades när skottlossningen skedde. En man och en kvinna har enligt tingsrätten rekryterats via krypterade chattar i appen Signal. Även om det var mannen som sköt döms både mannen och kvinnan för mord och mordförsök. Påföljden blev livstids fängelse för de båda två.
– Det har varit fråga om ett väl planerat mord som haft karaktären av ren avrättning, säger rådmannen och ordförande i målet Ulrika Åkerdahl.

Gripna vid pågående stöld. Polisen larmades strax innan lunch på fredagen till ett företag i Navestad i Norrköping. På det inhägnande området har en bil använts för att lasta in stöldgods, de misstänkta försökte därefter fly från platsen genom att ramma ett staket men misslyckades. Polisen anlände till platsen där en man och en kvinna i 35-årsåldern kunde gripas misstänkta för inbrottet. Polisen har under fredagen genomfört en teknisk undersökning på platsen för att säkra eventuella spår.


Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.

Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.