Publicerad 2026-01-02
Malmö-butik sålde fyrverkerier till minderåriga, psykisk hälsa ska införas i skolan, man påkörd av plogbil i Linköping och misstänkt mord i Göteborg.Malmö-butik sålde fyrverkerier till minderåriga. Under nyårsafton får polisen tips om att en butik på Möllevången i Malmö säljer fyrverkerier till minderåriga, skriver polisen på sin hemsida.
Vid kontroll beslagtas en större mängd fyrverkerier från två minderåriga i anslutning till butiken. Räddningstjänsten tar beslut om att försäljningen ska upphöra omedelbart. En anmälan om brott mot brandfarliga och explosiva varor är upprättad.
Psykisk hälsa ska införas i skolan. Regeringen kommer att införa psykisk hälsa på skolschemat. Det är en ytterligare pusselbit till det förebyggande arbetet för att unga ska må bra, skriver socialminister Jakob Forssmed (KD) i SvD Debatt.
Ministern hänvisar till att rapporter från det senaste decenniet visar att den psykiska ohälsan bland unga har ökat i olika former. Regeringen har därför beslutat att ge Skolverket i uppdrag att ta fram nya läroplaner och kursplaner för grundskolan. Psykisk hälsa kan exempelvis rymmas inom ämnen som biologi samt idrott och hälsa.
Man påkörd av plogbil i Linköping. En man blev under torsdagskvällen påkörd av en plogbil i Tornby i Linköping, rapporterar Corren.
Den påkörda mannen uppges vara i 30-årsåldern och har förts till sjukhus efter olyckan. Skadeläget är oklart, men han ska ha varit vaken och talbar.
Det är oklart hur olyckan har gått till. Polisen har inlett en utredning men det finns ingen brottsrubricering i nuläget.
Misstänkt mord i Göteborg. Under nyårsdagens morgon hittades en skadad man vid Frölunda torg i Göteborg. Mannen avled av senare av sina skador, rapporterar polisen.
Ett stort område spärrades av för teknisk undersökning. Polisen har knackat dörr i området för att ta reda på vad som har hänt. Man har i nuläget ingen misstänkt.
Då det råder oklara omständigheter har en förundersökning gällande mord inletts.



Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.