Publicerad 2026-01-05
Man anhållen för misshandel, kvinna gripen för mordförsök, kvinna flydde till grannarna – man gripen och mobiler stals under fotbollscup.Man anhållen för misshandel. Sent på kvällen i lördags larmades polisen till en adress i Östersund efter rapporter om bråk i en bostad. En man i 45-årsåldern greps misstänkt för misshandel av en kvinna, han misstänks även för barnfridsbrott då våldet skett framför ett barn. Efter förhör med mannen beslutade åklagaren att han skulle anhållas, skadeläget för kvinnan är i dagsläget oklart.
Kvinna gripen för mordförsök. På lördagskvällen inkom ett larm om en stickskadad kvinna i Närlunda. Patruller som anlände till adressen fann en skadad kvinna i 25-årsåldern. Hon fördes med ambulans till sjukhuset med skador i benet efter ett vasst tillhygge. Polisen spärrade av platsen och genomförde under natten en kriminalteknisk undersökning samt höll flera vittnesförhör med personer i området. En kvinna i 50-årsåldern greps och anhölls senare som misstänkt för mordförsök.
Kvinna flydde till grannarna – man gripen. Under söndagsnatten skickades polisen till en bostad på Gotland. En kvinna som blivit slagen av sin sambo hade flytt till grannarna som kunde larma polisen. När polisen anlände till platsen kunde mannen, som är i 35-årsåldern, gripas och är nu misstänkt för försök till mord. Kvinnans skadeläge är i dagsläget oklart. Under natten har flera förhör hållits.
Mobiler stals under fotbollscup. Under en fotbollscup i Skellefteå stals flera mobiltelefoner från platsen, men genom polisens spårningsteknik kunde mobilerna spåras till en lägenhet i området.
– Vi kunde spåra telefonerna genom exempelvis ”Hitta min Iphone” och utförde en husrannsakan, säger Elisabeth Glaas hos polisen till Aftonbladet.
En man i 35-årsåldern är nu anhållen misstänkt för stöld.



Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.