Av Börje R P Carlsson 2025-09-30
Här slår de på stora trumman och vill göra gällande att nu skall alla som jobbar och försörjer sig får det ekonomiskt bättre. De som av olika skäl lever på stöd eller bidrag ska få det så djävligt att de tvingas iväg till Arbetsförmedlingen och söka jobb.Att tvinga människor att söka jobb är inget nytt, men det nya är att vår fantastiska regering redan skapat en arbetslöshet som saknar motstycke i historien. Det finns således fler arbetslösa än någonsin och hur lätt blir det då att få jobb?
Regeringens budget gynnar bara de redan ekonomiskt starka som kan få flera tusen kronor mer i månaden, medan det stora flertalet kommer att förlora på regeringens ekvation. De kommer säkerligen att få några kronor mer i lönekuvertet men samtidigt höjs en del avgifter och en del skatter, så utfallet blir något som i slutändan liknar ett noll-resultat.
Har du ett jobb och försörjer dig och tjänar mer än 62 tusen per månad? Grattis du tillhör vinnarna.
Har du ett jobb och försörjer dig men tjänar mindre än 62 tusen per månad, vill jag framföra mina kondoleanser för du tillhör förlorarna och om du dessutom pendlar till arbetsplatsen så är du tillbaka på ruta ett.
Den skattelättnad som du får äts omgående upp av olika avgifter som till exempel reseavdraget där grunden för avdrag höjs med 4000 kronor om året. Idag får du göra avdrag med den kostnad som överstiger 11 000 kronor. I morgon handlar det om 15 000 kronor.
Högkostnadsskydd för vård och läkemedel har redan höjts, så regeringen har redan börjat finansiera den framtida budgetplanens utgifter. Börjar du nu skönja hur regeringens satsningar slår? Det handlar således bara om två saker. Att ge de högavlönade sitt och att den stora pöbelns ekonomiska situation inte kostar en massa pengar utan avdrag och bidrag ska gå jämnt upp och inte kosta samhället något.
Själv får jag, enligt någons uträkning, 35 öre extra om dagen och för 80 år sedan hade detta räckt till ett brevporto. Idag räcker en månadsintäkt knappt till frimärke för ett brev.
Å andra sidan vet väl knappast dagens politiker vad ett frimärke är.
Härliga tider, strålande tider.
Detta är en krönika. Analyser och ställningstaganden är skribentens.
Stöd oss i arbetet med att bevaka rättsstaten »Börje R P Carlsson har under nästan hela sin tid inom kriminalpolisen arbetat med företrädesvis de grövsta brotten. Under ett par år var han rotelchef för en rotel med ett 40-tal medarbetare. Från 1993-1997 rotelchef på spaningsroteln.
Vid omorganisationen 1997, till länsmyndighet, bad han att få återgå som utredare på länskriminalen. Under kriminalpolistiden har han varit handläggare och spaningschef för flera mord, grova våldtäkter och grova rån.
Börje har skrivit en mängd böcker om brott. Senast En gång snut – alltid snut. Hans böcker finns bland annat att ta del av här.
Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.