Valet 2026

Läkare på SD:s kommunlista ofredade patienter

Av Ricard A R Nilsson 2026-09-11

En överläkare anställd av region Kalmar står som kandidat på SD:s lista till kommunfullmäktige i Oskarshamn kommun. Han har tidigare varit misstänkt för grova brott och avskedats från flera anställningar efter att patienter anklagat honom för olämpligt beteende, i vissa fall sexuellt ofredande. Dessutom har IVO vid flera tillfällen riktat kritik mot honom.

Inför valet har Magasinet Paragraf granskat flera personer som står på olika partiers valbara listor runt om i Sverige. En av dem som vi fått tips om är en överläkare i psykiatri tillika medicinskt ledningsansvarig vid region Kalmar län. Magasinet Paragraf har varit i kontakt med flera före detta patienter som har riktat anklagelser mot honom som medfört att han gång på gång behövt byta anställning. Det handlar dessutom om en person som står på Sverigedemokraternas röstsedel till kommunfullmäktige i Oskarshamns kommun.

Tidigare häktad och IVO-kritik

Magasinet Paragraf har tagit del av domstolshandlingar som visar att läkaren tidigare har suttit häktad misstänkt för flera allvarliga sexualbrott. Det är självklart viktigt att skilja på misstanke och dom. Att en person har varit häktad innebär inte i sig att personen är skyldig för det brott som misstanken avser. Däremot kan dessa misstankar, tillsammans med vittnesmål från tidigare patienter, visa på ett beteendemönster som pågått över en längre tid.

Utöver uppgifterna om den tidigare brottsmisstanken finns det även dokumenterade tillsynsärenden kopplade till läkarens yrkesutövning. Så sent som i januari i år riktade Inspektionen för vård och omsorg, IVO, kritik mot honom. Av de dokument som lästs igenom så gällde det bland annat bristande medicinsk handläggning samt bristande journalföring avseende flera patienter.

Av IVO:s utredning fastställs att en av patienterna fick flertalet olika diagnoser, däribland ADD och Aspergers syndrom efter att läkaren träffat patienten endast vid ett enda tillfälle. En annan patient träffade läkaren för ett körkortsintyg och gick därifrån med ett recept på en antipsykotisk medicin, trots att det i journalen inte framgår något om en psykossjukdom. I ett tredje fall ställde läkaren diagnosen lindrig kognitiv störning (Intellektuell funktionsnedsättning) utan några underlag. Samtliga patienter har drabbats av negativa konsekvenser till följd av läkarens agerande, bland annat nekande av vårdinsatser och problem med socialtjänsten.

Allt detta ledde till att IVO kritiserat honom på flera punkter.

Patienter har anmält sexuellt gränsöverskridande beteende

Magasinet Paragraf har även varit i kontakt med flera kvinnor som varit patienter till läkaren och som framfört klagomål till tidigare arbetsgivare.

– Hela hans sätt var äckligt. Olämpliga skämt och kommentarer. Han rörde mig på ett sätt som gav mig rysningar, smekningar liksom. Jag pratade med hans chef, men det enda som hände var att han fick sparken. Sen hör jag att han fått annat jobb. Den mannen ska inte vara läkare.

Anklagelserna har enligt de uppgifter som tidningen tagit del av bland annat handlat om sexuella anspelningar, olämpliga uttalanden och annat beteende som patienterna upplevt som gränsöverskridande och sexuellt anknutet.

Ett av fallen gäller läkarens tidigare anställning hos en specialistpsykiatrisk mottagning i Stockholm. Enligt vad som framkommit under granskningen så avslutades hans anställning där under våren 2024 efter klagomål från en patient. Vid det tillfället hade han bara varit anställd några få veckor.

Har bytt arbetsplatser

Läkaren har dessutom under de senaste åren arbetat på flera olika platser i Sverige. Byte av arbetsplats ska ha skett efter klagomål från patienter eller andra händelser kopplade till hans yrkesutövning.

Magasinet Paragraf kontaktade därför även Region Kalmar län och psykiatridirektör Mats Petersson med frågor om läkarens nuvarande anställning, bakgrund och de uppgifter som framkommit i granskningen. Petersson uppger att regionen kommer att agera med anledning av de uppgifter som lämnats.

– Jag har tagit del av de uppgifter du tillsänt och när vi får denna typ av information innebär det att vi omgående kommer utreda detta vidare internt inom regionen.

SD har fått frågor

Med hänsyn till läkarens politiska engagemang har även Sverigedemokraterna kontaktats med frågor om partiet känt till uppgifterna om hans tidigare häktning, patientklagomål och IVO-kritik.

– Dessa uppgifter är nya för oss … Om detta skulle föranleda något från partiets håll ser vi såklart till att ni får den informationen, uppger Sverigedemokraternas pressavdelning.

Den aktuella läkaren har kontaktats och getts möjlighet att ge sina kommentarer innan publicering.


Publicerad

Prenumerera på Para§rafs nyhetsbrev 

Nyhetsbrevet skickas ut varje måndag och torsdag.
I Nyhetsbrevet får du besked om det vi senast har publicerat och en del information om vad som är på gång. Därtill får du ibland extramaterial som inte publiceras på sajten.
Vi ingår inte i någon mediekoncern och lämnar inte ut prenumerantlistan till någon, så din mejladress hamnar inte på avvägar.
Du prenumererar utan kostnad. Du kan också överraska en vän genom att ge honom eller henne en prenumeration, om du skriver in i den personens mejladress.
OBS: Vi efterfrågar bara den mejladress du vill ha Nyhetsbrevet mejlat till, inget annat. Du prenumererar här.

Para§rafs artiklar, krönikor och debattartiklar kan kommenteras på vår Facebooksida.